چشم‌انداز اقتصاد جهان در سال 2012  به نقل از نشریه  اکونومیست:

 

بالاترین تورم در سال آینده با 30.6 درصد متعلق به ونزوئلا خواهد بود و به جز هفت کشور دیگر بقیه کشورها تورم تک‌رقمی خواهند داشت. در میان کشورهای دارای تورم دو رقمی نام ایران نیز با 16.5 درصد تورم به چشم می‌خورد.

 

درخصوص رشد اقتصادی، اکثر کشورهای توسعه‌یافته به دلیل تداوم بحران جهانی همچنان نرخ‌های پایینی را تجربه خواهند کرد، ولی چین با نرخ 8.2 درصد و هند با نرخ7.8 درصد به رشد پرسرعت خود ادامه خواهند داد. در منطقه اطراف ایران نیز بالاترین رشدها متعلق به لیبی و عراق با نرخ‌های 13.6 درصد و 10.9 درصد خواهد بود که سکوهای سوم و چهارم رشد سریع در جهان را نیز به خود اختصاص داده‌اند.

 

برای عربستان رشد 5.3 درصدی، امارات 4.3 درصدی، پاکستان 4.3 درصدی، لبنان 3.6 درصدی، مصر 2.9 درصدی و برای ایران نیز رشد 2.2 درصدی پیش‌بینی شده است.

 

نشریه معتبر اکونومیست طبق رسم هر ساله در آستانه سال نوی میلادی پیش‌بینی خود را از چشم‌انداز اقتصاد جهان در سال پیش رو منتشر کرده است.

 

در این پیش‌بینی به تفکیک رشد اقتصادی، تولید ناخالص داخلی به قیمت جاری و برابری قدرت خرید، درصد نرخ تورم، جمعیت و درآمد سرانه کشورها بیان شده است. به علاوه این بار نیز ده کشور برتر به لحاظ رشد اقتصادی که بیشترین سرعت رشد را به خود اختصاص خواهند داد، معرفی شده‌اند.

بر این اساس ماکائو با 15 درصد رشد توانسته است در صدر این جدول قرار گیرد و پس از آن مغولستان با 14.8 درصد، لیبی با 13.6 درصد، عراق با 10.9درصد، آنگولا با 9.9 درصد، نیجر با 8.5 درصد، چین با 8.2 درصد، اتیوپی با 8.0 درصد، روآندا با 8.0 درصد و لائوس با 7.9 درصد رشد اقتصادی به ترتیب در رتبه‌های نخست رشد اقتصادی جهان قرار گرفته‌اند.

 

در این پیش‌بینی علت پیشتازی ماکائو، این سرزمین کوچک، درآمدهای حاصل از مراکز تفریحی آن ذکر شده است که نشان می‌دهد این فعالیت‌ها می‌توانند بیش از فعالیت‌های مالی به افزایش رشد اقتصادی کمک کنند. لیبی و عراق نیز دو کشور عربی هستند که در آن‌ها بازسازی و ایجاد ثبات پس از براندازی دو نظام مستبد در آنها می‌تواند موجب افزایش رشد اقتصادی شود.

 

جدول زیر پیش‌بینی اکونومیست

 از آمار اقتصادی کشورهای جهان را به تفکیک بیان می‌کند.